Bishop Z
BISHOP Z
8 éves | Holsteini | mén | Silvr Hawk x La Rouqine
Lovasa: Anita | www.patanevelde.gportal.hu
Előkészületek:
Az edzés előtti jól fel kell készítenem Bishopot, hiszen nem sérülhet le a versenyig. Ehhez hozzátartozik a megfelelő ápolás és a védőfelszerelések megfelelő felhelyezése és alkalmazása is. Bishop már türelmetlenül várja a bejövetelt az istállóba. Akárcsak az apja, ő is hasonló vérmérsékletű: tüzes és akaratos, nehéz vele bánni. Miután sikerült bejutnunk a boxba, leveszem a fejéről a kötőféket és bezárom rá a boxajtót. Kimegyek a felszereléseiért a szekrényemhez és a nyergesbe.
A csutakolás megkezdésekor előbb végig vizsgálom a testét és a hajlatokat, nincs-e valahol sérülés rajta, amennyiben találnék, úgy azon a területen sokkal óvatosabban tisztogatom le a lovat, illetve ha szükséges, akkor ott csutakolás közben le is kezelem a sérülést. Legelőször is műanyag vakaróval látok neki a pucolásnak, ezzel leszedem a sarat, és a nagyobb része koszt. A következő lépésben a szőrkefét és a gumivakarót használom, ha ezekkel is kész vagyok egy antisztatikus ronggyal áttörölgetem a testét. Ez nem csak a lehulló szőrszálakat, de a további port is leszedi. Utoljára hagytam a pataápolást: kaparóval óatosan kitisztítom a patáit, a kis kefe részével a felső felületét is megpucolom, majd bekenem patazsírral a talp részt is. Ha minden rendben ment, megdícsérem, megpaskolom a nyakát, majd jöhet a felszerelés az edzéshez.
Visszaviszem a pucolóeszközöket a szekrényembe, majd visszasétálok Bishophoz a boxba. Először a nyeregalátét teszem rá, majd arra egy nyeregemelő párnát, amire aztán a nyereg megy. A hevedert lazán csatolom fel, még nem húzom meg. A kantá felhelyezésénél kisebb bajok szoktak lenni, Bishop nem viseli jól a zablát, ezért egy kicsit megmelengetem a tenyeremben és csak aztán emelem a szájához. Így má befogadókészebb a zablához. Megigazítom az üstökét, a sörényét, hogy ne zavarják a pántok, becsatolom a kantár szíjait. Legvégül felhelyezem a két első lábára az ínvédőket. Kicsit benthagyom még a boxában, amíg visszamegyek az öltözőbe a kesztyűimért és a pálcámért.
Az edzés:
A jó edzés záloga a megfelelő bemelegítés, nem csak a ló számára, de a lovasnak is. Kivezetem Bishopot a fedeles pályára, ahol már kialakított akadály pálya vár ránk. A pálya közepén meghúzom a hevederét, kiigazítom a bőrét alatta, mégpedig úgy, hogy az első lábait egyenként felemelem és kihúzom előre. Felveszem a kesztyűmet, és már szállok is fel a hátára. Kivezetem a pálya szélére, patanyomra. Lépés közben különböző gyakorlatokkal bemelegítem a derekamat, a hátamat és a lábaimat az edzéshez. Rányújtok az izmaira, és csak ezután kezdődik az érdemi bemelegítő munka a ló számára is.
Lépésben összeszedem a szárakat, ráveszem, hogy támaszkodjon megfelelően a zablára. Összeszedett és ütemes lépésben haladunk előre miközben különböző feladatokat gyakorolunk:
Átállítom bal kézre, és négyszögkisebbítéssel, srégen de előrefelé haladva elindulunk X irányába, majd ott, a pályaközepén jobbra állítom és az előzőben leírt módszerrel ismét kimegyek patanyomra, úgy, hogy pont a sarokba érjek vele vissza. Ezt 3-4 alkalommal minden irányba, hosszúfalon megcsináljuk.
A következő gyakorlatok is a bemelegítés részei:
- combra való engedés
- a ló eleje körüli fordulat
- hátraléptetés
A lépésben végezendő gyakorlatok 15-20 percet vesznek igénybe, és mindkét kézre gyakoroltatom vele, egyenlően.
Elkezdjük az ügetést. Ügetésben far- és vállbeli állításokat végzünk, ki és be, minden hosszú falon, két kézre is. Először mindent csak a ló által felajánlott természetes tempójú ügetésben végzünk, majd az idő előre haladtával folyamatosan fokozzuk a tempót, amíg végül kialakul a megfelelő ütemű munkaügetés. Az ügetés közben fél-fél környi lépésben haladós "szünetet" is tartunk.
Ügetés közben pár földre fektetett cavaletti rúdon is áthaladunk, jobb és bal kézen is.
Könnyen ügetve, nyugodt munkaügetésben haladunk el a rudak felett. A cavalettiken való ügetéskor három feladatot kell betartanunk:
- egyenes lovaglás, nyugodt, de nem lassú iram, mély nyaktartás,könnyű támaszkodással.
Már körülbelül 35-40 perce tart a bemelegítés, így végre beugrathatom vágtába is. Először csak patanyomon, majd cavalettiken is átlovagolom vágtában. Itt is először könnyed iramot diktálva haladunk, majd a későbbiekben válik feszsebbé a tempó. A vágtát üetésekkel szakítom meg, kisköröket, féllovardátés átlóváltásokat lovagolok vele, vágtában is.
A bemelegítés után jöhet az edzés lelke: az akadályugrás. Legelőször ügetésből ugorható akadályokkal kezdünk: emelt cavalettik, kis x-ek, kisebb oxerek, egyes rudak. 1-2 körön keresztül tartjuk ügetésben, majd vágtában is ugyanezeket elvégezzük mindét irányba.
Vágtában gyakorolunk gimnasztikai ugrást is,ami cavaletti rúdból és tőle 5,5m-re elhelyezett oxer akadályból áll. Vágtából néha megállunk pihenni, minden feladat helyes elvégzése után simogatással dícsérem meg. Vágtatempóben, versenyen elvárt iramban ugrunk akadályokat. Egyes, kettes, hármas összeállításokat és kőfalat. A maximum magasság 150cm lesz.
Az edzés végén a levezetés épp oly fontos mint a bemelegítés volt. Ügtésben, munkatempóban haladunk körbe, mindkét kézre 4-5 kört is egyszerre, és csak azután kezdem el leléptetni. A leléptetés első 5 perce ütemes, munkatepójú lépés, hogy tartsuk a fokozatos leállást, és ne rögtön hagyjuk abba az edzést. Az utolsó 15 percben körbe-körbe lépünk, hosszú szárral.
Leszerszámozás:
Leszállok Bishop hátáról, jól megpaskolom, kilazítom a hevedert és bevezetem a bokszába. A bokszban először a nyerget veszem le, az alátétekkel együtt, majd az ínvédőket és végül a kantárat. Ezeket az eszközöket visszaviszem a nyergesbe, a alátétet kifordítva kiterítem a szárítóra, hogy megszáradjon rendesen és ne gombásodjon be. Felkapom Bishop polár takaróját és a bokszában ráadom, hogy ne fázzon meg, és szépen megszáradjon. Kap répát és almát jutalomként a remek teljesítményéért. Miután megszáradt, takarót cserélek rajta, vízállót kap, megitatom és kiengedem a legelőre
|