Mild Devil galopp edzésterve (Alice)
Mild Devil
2008-as
Deres Angol telivér mén
Sprintben és rövidtávon versenyez
EDZÉSREND
Általánosságban: Mild egy elég különös telivér, igazi egyéniség. Nem az a kitartó típus, inkáb hirtelen haragú, így az ideális táv számára a sprint. Itt muszáj teljes erőből végigfutnia az egészet - mivel azt ki nem állja, ha más van előtte. A rövidtáv esetében ugyanez a helyzet. A hosszabb versenyeket általában nem élvezi. Ilyenkor képes néha feladni. Az istállóban is egy hangulatló, kiszámíthatatlan, de én így szeretem. Azt hiszem, így is össze tudunk dolgozni és megértjük egymást. Csak egy olyan zsoké képes belőle kihozni a maximumot, aki minden eshetőségre fel van készülve és jól reagál A vele töltött hétköznapok pedig nagyban rásegítenek ebben.
Igyekszem az edzéseket úgy kialakítani, hogy változatos legyen a heti rendünk, ugyanakkor elegendő felkészülési lehetőséget biztosítsanak mind Mild-nek, mind pedig nekem az aktuális versenyre. Az eddzőmmel folyamatosan megbeszéljük az aznapi edzéseket, általában videót készítünk róla, amit azután tudunk elemezni és tudunk javítani a taktikán.
Íme az edzésrendünk, általánosságban:
800 m-es gyorsasági edzés
Iramlóval
Minden hétfőn
Hétfőnként gyorsasági edzést tartunk. Ez Mild állóképességét fejleszti, valamint elősegíti azt, hogy a mén rövidebb táv megtétele alatt nagyobb sebesség elérésére legyen képes. Reggel korán kezdünk, hiszen ilyenkor általában még szabad a pálya, nincs tömeg és a ló sem ideges. A nap természetesen az istállóban kezdődik, ahol is köszönök a ménnek, kivezetem a csutakolóba, kikötöm, majd lecsutakolom: Szőrkefe és gumivakaró segítségével minden koszt és szennyeződést eltávolítok a testéről, a lábait is alaposan megtisztogatom, hogy ott se maradjon semmilyen formában kosz. A sörényét és a farkát kifésülöm, befújom sörény és farokápoló spray-vel. Patáit kikaparom, lekenem patazsírral és ellenőrzöm a patkókat. Két nedves szivaccsal letisztogatom fejét és végbélnyílásának környékét is, hogy ott is rendben legyünk, külön-külön. Ha valami egyéb szükséges, azt még elvégzem, majd az ápolás utolsó fázisaként végigmegyek testén egy enyhén bevizezett ronggyal, aminek hatására szőre természetes fényben csillog.
Készen is volnánk. Ezek után felszerszámozom, egyenlőre lazára hagyva a hevedert. Kivezetem az istállóudvarra, majd megjáratom kicsit, csak, hogy lássam, a mozgásával is minden rendben van. Amikor rendben találok mindent szorosabbra húzom a hevedert, felszállok a nyeregbe és elindulunk ki a galopp pályára.
A gyorsasági edzéseket füves, egyenes pályán tartjuk, kivétel nélkül. Általános és ideális talaj, tulajdonképpen rendhagyó is, sok versenyen futnak ilyen pályán, de remek hely a felkészítésre is szintén. Ha van, ha nincs több lovas, mi mindig a pálya szélén melegítünk be. Lépünk, ügetünk és vágtázunk is mindkét kézre, az idő változó, de két percnél egyikből sem többet, legalábbis vágtából sohasem. Mindig figyelek arra, hogy a mén figyel-e rám, az összhang és a kapcsolat közöttünk mennyire van meg és mennyit kérhetek tőle azon a napon éppen. Merthogy ugye két egyforma napja senkinek sincsen. Persze előfordul, hogy makacskodik, de általában ilyenkor sikerül lenyugtatnom és amikor újra nekivágunk a feladatnak már sikerül.
Hamarosan az eddző is megérkezik, megkapom tőle az aznapi tanácsokat. Ezután irány a startgép. Párszor gyakoroljuk a beállást és a rajtot, hiszen ez fontos momentuma a galopp versenyeknek. Miután úgy érzem, Mild kész a mai futásra, ismét a startgép felé vesszük az irányt. Ilyenkor rendszerint az iramló is bemelegít már a munkalovassal és készen állnak futni.
A két ló a startgépben áll. Feszülten várja mindenki az indulást. Mild is érzi, hogy most bele kell adnia mindent. Mikor kicsapódik a kapu, visszafogom és könnyed galoppban haladunk az iramló mögött, aki egyre jobban elhúz. 500 méternél minden edzés alkalmával kiengedem Mild-et és hagyom, hogy az utolsó 300 méteren kifussa magát és hajrában ráverjen az iramlóra amennyit lehetséges. Persze két egyforma eredmény sohasem születik.
Ezután fokozatosan lassítom, felveszem vágtába, ügetésbe, lépésbe végül megállunk. Leszállok és ellenőrzöm a lábait, hogy nem sérült-e meg. Amikor végeztünk ezzel, meglazítom a hevedert és a pálya mellett megjáratom, hogy lehűljön. Visszamegyünk az istállóba, leszerelem, majd ismét megjáratom. Amikor ez is kész, kiengedem a mént a legelőre.
Terep
Minden kedden
Keddenként terepre megyünk lovammal, hogy kicsit kikapcsolódjunk, ugyanakkor fejlődjön az állóképessége és edzésben maradjon. Általában ilyenkor a központ körül kirándulunk valamerre, mindig újabb útvonalakon. Igyekszem az ilyen terepeket változatosan megtervezni, így mindig más az összkép és egyikünknek sem unalmas, ugyanakkor minden célnak tökéletesen megfelelnek. A leápolás és felszerelés után nekivágunk az aznapra betervezett útvonalnak. Természetesen terepfelszerelés kerül Mild-re ilyenkor. A terepben vannak lépés, ügetés és vágtaszakaszok egyaránt, természetes dolgokkal megnehezítve, például dombok, amik az állóképességének fejlesztésében segítenek. Az ilyen terepek általában maximum két óra hosszúak, ez mindig változó, de általában jó hangulatban telnek. Amikor visszaérünk a parkba leszerelem, megjáratom majd a legelőre engedem őt.
Eddzés 1000 méteren
Mezőnnyel
Szerdán
Ezeken a napokon a park sprinterei mindig rendeznek egy futamot, amely a lovakat és lovasokat egyaránt eddzi a versenyre, ugyanakkor mindenki megszokja a versenyszituációkat is. Maximum 8an szoktunk versenyezni, de minimum hárman-négyen mindig vagyunk. Leápoljuk és felszereljük lovainkat, majd a füves pályára megyünk. Ezúttal is egyenes szakaszon futjuk a kis háziversenyt. Mindenki bemelegít és a beállást és a rajtot is gyakoroljuk párszor, hogy ez is jól menjen.
Majd amikor minden készen van, beállunk a startgépbe. Amint kivágódnak a kapuk, mindenki nekivág a távnak. Általában a mezőny hátuljában igyekszünk elhelyezkedni, 500 méter körül kezdünk feljönni, közepes tempóban. 800 méterig hagyom Mild-et felfelé törni, eközben megpróbálok mindig rést találni, ahol biztos útunk lehet előre. Ha sikerül, ott törünk ki az utolsó 200 méteren, ha nem, akkor általában a külső íven törünk felfelé, amennyire tudunk. Az eredmények mindig válltozók, általános statisztikát nem tudok mondani, ez nagyban függ a mén hangulatától és akkori kondíciójától. Nem szomorít el, ha nem az elején végzünk, látom Mild-en ,hogy belead mindent és küzd. Szerintem ennek pedig a fejlődés a lényege, úgyhogy próbáljuk innen nézni a dolgokat. Megköszönjük egymásnak a versenyt, ellenőrizzük lovaink egészségi állapotát, majd megjáratjuk őket, végül elköszönünk egymástól. Visszavezetem Mild-et az istállóhoz, leszerelem majd ismét megjáratom, végül kiengedem a legelőre.
Felkészítő eddzés
Aktuális táv
Csütörtök
A csütörtöki napjainkat az éppen közelgő versenynek szenteljük. Ilyenkor az edzés alkalmával nem konkrét távot futunk, hanem a legközelebbi versenyünk távját, ami maximum 1400 méter szokott lenni. Ám ezúttal egyedül megyünk. Leápolom, felszerelem Mild-et, majd elindulunk a pályára. Az is változó, melyiken tartjuk az eddzést, versenytől függően füves, vagy homokos és jobb vagy bal kanyaros. Bemelegítünk, majd gyakoroljuk a beállást és a rajtot is. Végül jöhet a futam. Lassabban kezdünk és mindig az utolsó párszáz méteren hajrázunk, előtte a verseny felétől felveszünk egy közeppes tempót. Minden edzés végén megdícsérem a mént, hiszen van miért. Ellenőrzöm állapotát, megjáratom, majd vissza az istállóhoz. Leszerelem, ismét teszünk egy sétát, majd a legelőre engedem Mild-et.
Pihenőnap
Péntek
Pénteki napjainkat pihenéssel töltjük. Lényegesen később kezdünk ilyenkor és Mild szinte az egész napot a legelőn tölti a többi ló társaságában. Délután tartunk egy futószáras eddzést, este pedig teszünk egy könnyed sétát az erdőben, de ezen kívül semmi különöset nem teszünk aznap. Kivéve azt, hogy sokat vagyok vele a legelőn, különböző bizalom- és kapcsolatépítő játékokat játszunk, amik elősegítik a köztünk lévő viszony fejlődését.
Könnyed eddzés
1200 méter
Szombat
Szombatonként ismét pályán vagyunk de ezúttal csak könnyed, közepes galoppra készülünk. Leápolom, majd felszerelem Mild-et, irány a pálya. Ezeket az edzéseket általában homokos, bal kanyaros pályán tartjuk, ha csak az aktuális verseny nem kíván más felkészítést. A bemelegítést és a beállás és rajtgyakorlást követően ismét a startgépbe állunk. Amikor kivágódnak a kapuk, lassabb tempóban kezdünk, majd 500 méternél felveszünk egy közepes tempót és ezt tartjuk a táv végéig is. Ilyenkor igyekszünk az összhangon javítani, figyelek a taktikára is és próbáljuk a lehetséges hibákat kigyomlálni. Amikor célba érünk, fokozatosan lassítom le majd állítom meg Mild-et. Ellenőrzöm állapotát, majd meglazítom a hevedert és megjáratom a mént. Visszamegyünk az istállóba, leszerelem és leápolom mint mindig, majd ismét megjáratom, végül a legelőre engede.m
Terep
Vasárnap
Vasárnaponként szintén terepre megyünk, ami minden tekintetben a keddiekre üt. Itt is az állóképesség fejlesztése és a kikapcsolódás, mégis a jó erőnlét a cél együttesen.
Verseny előtt két nappal
Ilyenkor kerül sor egy zárógaloppra, amelyet egy 1000 méteres távon tartunk. Ez egy lassú tempójú futás, csak azt igazoljuk vele, hogy Mild készen áll-e a versenyre.
Verseny előt tegy nappal
A megmérettetés előtt mindig kimegyünk az aktuális pályára. Bemelegítünk, majd odaadom a szárat Mild-nek és hagyom, hadd fedezze fel a pályát könnyed lépésben, ismerje ki a helyet, hogy a nagy napon lehetőleg semmitől se ijedjen meg. Én addig szintén szemrevételezem a helyet, igyekszem a pályának megfelelő taktikát kidolgozni.
Természetesen az eddzőm minden eddzés és verseny alkalmával segít, tanácsokkal lát el és igyekszünk mindig magasabb szintre jutni.
SAJÁT ÖTLET, MÁSOLÁST KÉRJÜK MELLŐZNI!
Alice & Mild Devil
patanevelde.gp
|